Skip to main content

Sertleştirici Hap

 • Sertleştirici Hap Sertleştirici Hap
  Sertleşme
  Sorununa Çözümler

  Erektil disfonksiyonu olan erkekler için sertleştirici haplar ve penil protez tedavileri hakkında bilgi edinin. Kalıcı çözümler için uzman görüşlerini keşfedin.

  Sertleşme
  Sorununa Çözümler

  Erektil disfonksiyonu olan erkekler için sertleştirici haplar ve penil protez tedavileri hakkında bilgi edinin. Kalıcı çözümler için uzman görüşlerini keşfedin.

  Sertleştirici Hap

  Sertleşme Sorunu Nedir?


  Sertleşme sorunu, cinsel birleşme için yeterli sertliğe ulaşılamaması veya sürdürülememesi durumudur. Tıp dilinde erektil disfonksiyon olarak bilinir ve aslında kendi başına bir hastalık değil, diğer hastalık veya sağlık problemlerinin sonucunda ortaya çıkan bir belirtidir. Genellikle sinir sistemi veya kalp-damar sistemindeki sorunlar nedeniyle oluşur. Toplumda oldukça sık görülen bu durum, cinsel yaşamı olumsuz etkiler ve birçok kişinin ilişki sorunu yaşamasına neden olur. Normalde sertleşmenin oluşabilmesi için cinsel bir uyarı gereklidir. Cinsel uyarı, sinir sistemini etkinleştirerek penis içerisine kan akışının artmasını sağlar. Ancak bu sistemlerde herhangi bir sorun olması nedeniyle iktidarsızlık ortaya çıkar. Şeker hastalığı, çeşitli kalp ve damar hastalıkları, omurilik hastalıkları veya yaralanması, multipl skleroz, hipertansiyon gibi hastalıklar sertleşme sorunu oluşturabilmektedir. Bunların dışında sigara ve tütün mamullerinin kullanımı, aşırı alkol tüketimi ve antidepresan ilaçları da erektil disfonksiyon oluşma riskini artıran faktörlerdendir. Endişe, stres ve ilişki problemleri de iktidarsızlığa yol açan psikolojik durumlardır.

  Sertleştirici Hap Nedir?


  Sertleşme sorununda tedavi amacıyla kullanılan ilaçlara genellikle sertleştirici hap adı verilir. Bu ilaçlar, etken maddelerine göre farklı isimlerle anılabilirler. Sildenafil, Tadalafil ve Vardenafil etken maddelerini içeren bu ilaçlar, peniste bulunan ve normalde kan ile dolarken sertleşmeyi sağlayan boşluklara olan kan akışını arttırarak etki eder. Bu ilaçların etkisi kişiden kişiye değişebilir. İlaçlar, özellikle kalp hastalığı olan kişilerde kalp krizi, ritim bozukluğu ve hatta ani ölüme yol açabilecek sonuçlar doğurabileceği için kullanılmadan önce mutlaka hekimlere danışılmalı ve gerekli tetkikler yaptırılmalıdır.

  Erektil Disfonksiyonun Nedenleri


  Erektil disfonksiyon genellikle yaşlı erkeklerde daha sık görülür. Bunun nedeni, yaşlı erkeklerde kalp ve damar hastalıkları, diyabet gibi bazı sağlık sorunlarının daha sık görülmesi ve bununla ilişkili ilaçların kullanımının yol açtığı yan etkilerdir. [1] Ancak unutulmamalıdır ki erektil disfonksiyon her yaşta ortaya çıkabilir. Erektil disfonksiyonun birçok nedeni olabilir ve bunlar üç ana başlık altında incelenebilir.

  Yaşam Tarzı

  Sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı gibi faktörler, erektil disfonksiyon riskini artırabilir. Bu durumlar, penise kan akışını olumsuz yönde etkileyerek sertleşme sorunlarına yol açabilir. [2] Sigara içilmesi, kan damarlarını daraltır ve penise giden kan akışını azaltır. Aşırı alkol tüketimi ise sinir sistemini etkileyerek sertleşme fonksiyonunu bozabilir. Düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı da obezite ve diğer sağlık sorunlarına yol açarak erektil disfonksiyon riskini artırabilir.

  Psikolojik Sebepler

  Stres, kaygı, depresyon ve ilişki sorunları gibi psikolojik faktörler de erektil disfonksiyona yol açabilir. Bu durumlar, beynin cinsel uyarılara verdiği tepkiyi etkileyerek sertleşme fonksiyonunu bozabilir. [1]

  Fiziksel ve Biyolojik Sebepler

  Diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları, omurilik yaralanmaları, multiple skleroz (MS) ve Peyronie hastalığı gibi fiziksel ve biyolojik nedenler de erektil disfonksiyona yol açabilir. [2] Bu durumlar, penise kan akışını sağlayan damarları veya sinirleri etkileyerek sertleşme fonksiyonunu bozabilir. Ayrıca, bazı ilaçların yan etkileri de erektil disfonksiyona neden olabilir.

  Sertleştirici Hapların Çalışma Mekanizması


  Sertleşme sorunlarının tedavisinde ilk seçenek olarak tercih edilen ve cinsel gücü artırdığı düşünülen ilaçların etki mekanizması, peniste sertleşmenin nasıl oluştuğuna bağlıdır. Bu ilaçlar sertleşmeye doğrudan etki etmese bile dolaylı olarak bu süreci tetikler.

  Normal Sertleşme Nasıl Gerçekleşir?

  Sertleşmenin gerçekleşebilmesi için cinsel bir uyarının olması gerekir. Cinsel uyaranın olması durumunda sinir sistemi ve hormonal sistem uyarılarak penis içerisindeki kan damarlarında genişleme olur ve kan akışı bu damarlara doğru hızlanır. Kan akışının bu bölgede artması ile penisin sertleşmesi sağlanır. Bu süreçteki fizyolojik değişikliklerin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için sağlıklı bir vücuda sahip olmak gereklidir.

  Sertleştirici Haplar Nasıl Çalışır?

  Sildenafil, Tadalafil ve Vardenafil gibi sertleştirici ilaçların etken maddeleri, peniste sertleşmeyi sağlayan ve corpus cavernosum olarak isimlendirilen yapılara kan akışını artırarak etkisini gösterir. Bu ilaçların içeriğinde bulunan etken maddeler, damarları çevreleyen kasların gevşemesini sağlayarak kanın bu bölgeye daha kolay ulaşmasını sağlar. Bu şekilde cinsel uyaran olduğunda penisin sertleşmesi ve yeterli sertliğin oluşması kolaylaşır. [1] Ancak sertleşme sorununa kalıcı çözüm sunan bir yöntem değildir ve her cinsel ilişki öncesi kullanımının tekrar edilmesi gerekir.

  Sertleşme Sorununa Kalıcı Çözüm: Penis Protezi (Mutluluk Çubuğu)


  Erektil disfonksiyonun tedavisinde kullanılan sertleştirici haplar, enjeksiyonlar ve vakum cihazları cinsel ilişki öncesinde geçici olarak sertleşmenin oluşmasını sağlarlar. Bu nedenle birçok kişi kalıcı çözüm sunan diğer yöntemleri de denemektedir.

  Penis Protezi Nedir?

  Penis protezleri, diğer tedavi yöntemlerine göre erektil disfonksiyonda kalıcı bir çözüm sunan cerrahi bir tedavi yöntemidir. [1] Bu yöntemde, penis içerisinde bulunan ve normalde kan ile dolarak sertleşmeyi sağlayan corpus cavernosum olarak adlandırılan kanallara protezler yerleştirilir. Bu sayede protezler ile yapay olarak sertleşme sağlanır. Penis protezleri penis içerisine yerleştirildiği için dışarıdan bakıldığında fark edilmez. Ayrıca protezlerin sadece istenilen süre boyunca sertleşme oluşturması ve kolayca eski haline getirilebilmesi de diğer yöntemlere göre önemli avantajlarındandır. [2]

  Üç Parçalı Şişirilebilir Penis Protezi
  Üç Parçalı Şişirilebilir Penis Protezi
  Tek Parçalı Bükülebilir Penis Protezi

  Penis Protezi Kimlere Önerilir?

  Penis protezleri, erektil disfonksiyon tedavisinde diğer yöntemlerden fayda görmeyen veya bu yöntemlerin kullanımının mümkün olmadığı kişilerde önerilir. Özellikle diyabet, kalp ve damar hastalıkları, omurilik hastalıkları veya prostat kanseri nedeniyle prostatın tamamen çıkarılması ameliyatı gibi durumlarda penis protezleri kullanılabilir. [1,2]

  Penis Protezi Çeşitleri


  Penis protezlerinin farklı çeşitleri vardır. Tek parçalı (malleable) ve üç parçalı şişirilebilir protezler en çok tercih edilen çeşitlerdir. Her protez çeşidinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır.

  Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu

  Tek parçalı protezler, bükülebilir yapısı ile pratik bir kullanım imkanı sunar. [1] Bükülme açısı sayesinde kolayca iç çamaşırı içerisine gizlenebilir. Dayanıklı ve sert gövde yapısı sayesinde uzun süre bozulmadan ve yeniden ameliyat gerektirmeden kullanma imkanı sunması nedeniyle birçok kişi bu protezleri tercih etmektedir. Tek parçalı protezler, uygun ekonomik maliyetleri ve uzun yıllar boyunca kullanılabilmeleri sebebiyle avantajlıdır. [2]

  Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu

  Üç parçalı protezler ise pompa, rezervuar ve silindir parçalardan oluşur. Pompa kısmı testise yerleştirilir ve bu pompanın birkaç kez sıkılması ile rezervuardaki sıvı, özel tüp sistemi aracılığıyla corpus cavernosum kanallarındaki silindirlerin içerisine dolar. Bu sayede doğal görünümlü bir sertleşme oluşur. Yine pompadaki indirme tuşu ile sıvı akışı tersine çevrilerek sertleşmenin sonlandırılması da mümkündür. Üç parçalı protezler doğal sertleşmeye benzer şekilde çalıştığı ve sürekli sertlik hissi oluşturmadığı için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. [1,2]

  Penil Protez Ameliyatı


  Penis protezi ameliyatı, sertleşme sorununa kalıcı çözüm sunan bir tedavi seçeneğidir. Ameliyat öncesinde detaylı değerlendirme yapılarak hastanın ameliyata uygun olup olmadığına karar verilir. Uygun olan hastalara, ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre protez çeşidi ve boyutu belirlenerek ameliyat planlanır.

  Penis Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Penis protezi ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılsa da bazı durumlarda belden uyuşturma ile de yapılabilir. [3] Hastaya anestezi uygulandıktan sonra, tek parçalı protezlerde penis altına küçük bir kesi yapılır ve protezler corpus cavernosum adı verilen kanallara yerleştirilir. Üç parçalı protezlerde ise pompası testis torbasına, rezervuarı karın içine ve silindirleri corpus cavernosum kanallarına yerleştirilerek ameliyat tamamlanır. [4]

  Penis Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Dönemi

  Penis protezi ameliyatı sonrasında hastalar genellikle aynı gün veya bir gün sonra taburcu edilir. Ameliyat bölgesinde birkaç hafta hafif ağrı, şişlik veya morarma olabilir. Bu şikayetler için doktor tarafından reçete edilen ağrı kesici ve antibiyotikler kullanılabilir. [1] Hastaların yaklaşık 4-6 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durması önerilir.

  Sertleştirici Hap ve Penil Protez Karşılaştırması


  Sertleşme sorunu olan ve tedavi olmak isteyen erkeklerde tedavi öncesi ve sonrası süreçte birçok farklı etken göz önünde bulundurularak tedavi planı yapılmaktadır. Özellikle sertleşme sorununa neden olan sebebin bulunması ve hastanın genel sağlık durumunun detaylı olarak incelenmesi, tedavi seçeneklerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Sertleşme sorunu tedavisinde kullanılan tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi ve penis protezi tedavisi sıklıkla tercih edilmektedir.

  Sertleştirici Haplar

  Sertleştirici haplar, cinsel ilişki öncesi alınarak penisteki kan akışını artıran ve bu sayede sertleşmeyi sağlayan bir tedavi yöntemidir. [1] Bu ilaçlar, genellikle erektil disfonksiyon tedavisinde ilk basamak olarak tercih edilir. Ancak sertleştirici hapların bazı yan etkileri olabilir ve bazı durumlarda kullanımı sakıncalıdır. Ayrıca bu ilaçlar sadece cinsel ilişki öncesinde kullanıldıkları için geçici bir çözüm sunarlar.

  Penis Protezi

  Penis protezleri ise, erektil disfonksiyonda kalıcı çözüm sunan bir tedavi yöntemidir. Penis protezi ameliyatı ile penis içerisine yerleştirilen protezler, istenildiği anda sertleşmenin oluşmasını sağlar. [1] Penis protezleri dışarıdan fark edilmez ve sadece hasta tarafından kontrol edilebilir. Penis protezi tedavisi, sertleştirici hap kullanımı sakıncalı olan kişilerde veya sertleşme sorununa kalıcı çözüm isteyen erkeklerde tercih edilebilir.

  Sıkça Sorulan Sorular


  Sertleşme sorunu, toplumda yaygın olarak görüldüğü için birçok kişi bu sorunu yaşayan erkeklerin ilk başvuru kaynağı olan internette araştırma yapmaktadır. Bu nedenle bu konuda birçok soru akıllara takılmaktadır. İşte erektil disfonksiyon ve tedavi yöntemleri hakkında sıkça sorulan sorulardan bazıları:

  Sertleşme sorunu yaşayan kişiler hangi doktora gitmelidir?
  Sertleşme sorunları için üroloji bölümüne başvurmak gerekir. [1]

  Sertleşme sorununun ilaç tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir?
  Sildenafil, tadalafil, vardenafil ve avanafil etken maddelerini içeren ilaçlar, erektil disfonksiyonda kullanılır. [1]

  Sertleşme sorununa kalıcı çözüm sunan tedavi yöntemi var mıdır?
  İlaç tedavisi, enjeksiyon tedavisi veya vakum cihazları, sertleşme sorunu için geçici çözüm sunar. Kalıcı çözüm için ise penis protezi ameliyatı yapılır. [1]

  Penis protezi ameliyatı nedir?
  Penis protezi ameliyatı, sertleşme sorununa kalıcı çözüm sunan bir tedavi seçeneğidir. Bu ameliyatta, penis içerisine protezler yerleştirilir. [2]

  Penis protezi ameliyatı riskli midir?
  Her ameliyatta olduğu gibi penis protezi ameliyatında da enfeksiyon, kanama ve anesteziye bağlı komplikasyonlar gibi riskler olabilir. Ancak deneyimli cerrahlar tarafından yapılan ameliyatlarda bu riskler oldukça düşüktür. [2]

  Sonuç: Hangi Tedavi Yöntemi Sizi Bekliyor?


  Erektil disfonksiyon, cinsel yaşamı olumsuz etkileyen bir durumdur. Ancak, günümüzde bu sorunun çözümü için birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Sertleştirici hap, enjeksiyon tedavisi, vakum cihazları ve penis protezi gibi yöntemler, erektil disfonksiyonu olan kişilerin cinsel sağlıklarını geri kazanmalarına yardımcı olabilir.

  Doğru Tedavi Seçeneği Nasıl Belirlenir?

  Erektil disfonksiyonu olan kişiler için en uygun tedavi seçeneği, hastanın bireysel özelliklerine, sağlık durumuna, tercihlerine ve beklentilerine göre belirlenir. Bu nedenle, tedaviye başlamadan önce mutlaka bir üroloji uzmanına danışmak gerekir.

  Sertleştirici hap kullanımı birçok kişide etkili olsa da bazı kişilerde kullanımı sakıncalıdır. Ayrıca sertleşme sorununa kalıcı çözüm sunmazlar. Penil protez tedavisi ise, erektil disfonksiyonu olan kişilere kalıcı çözüm sunan bir tedavi seçeneğidir. Penis protezleri, diğer tedavi yöntemlerinden fayda görmeyen veya bu yöntemlerin kullanımının mümkün olmadığı kişilerde önerilir. Sertleşme sorunu yaşayan kişiler, tedavi seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak için bir üroloji uzmanına danışabilirler.


  • Op. Dr. Hüseyin Lüleci
   Üroloji Uzmanı
  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Referanslar

  UROWEB EAU Hasta Bilgilendirme Web Sitesi 2024

  [1] https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

  [2] https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/symptoms-causes/syc-20354900

  [3] https://www.mutlulukcubugu.com/

  [4] https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/

  Neden Rigicon® Penil Protezleri


  Rigicon, global bir marka olarak ABD kökenli olup, tüm Avrupa ve dünya genelinde güvenle tercih edilen penil protezleri sunar. Ürünlerimiz, uluslararası FDA* ve CE onaylarına sahip ve SGK ile anlaşmalıdır. Ayrıca penil protezlerde ömür boyu garanti verilmektedir. Türkiye’nin dört bir yanında, 32 yıllık köklü tecrübemizle, her hastanın anatomisine uygun, kişiselleştirilmiş çözümler geliştirmekteyiz. Tecrübeli hasta yönetim uzmanlarımız ve yüksek deneyimli cerrahlarımızla, yüz yüze iletişim ve bölge ofislerimiz aracılığıyla her zaman yanınızdayız. Rigicon olarak, size ve ihtiyaçlarınıza en uygun çözümleri sunmayı amaçlıyoruz.
  • SGK Anlaşmalı
  • Ömür Boyu Garanti

  • Uluslararası FDA ve CE Onaylı

  • Türkiye’nin Her Yerinde
  • 32 Yıllık Tecrübe
  • Anotominize Uygun Çözümler
  • Penil Protez Danışmanlığı
  • Yüz Yüze İletişim
  • Bölge Ofisleri
  • Tecrübeli Hasta Yönetim Uzmanları
  • Yüksek Deneyimli Penil Protez Cerrahları

  *Rigi10 FDA ve CE onaylıdır. Infla10 ürünleri CE onaylıdır.

  Yayın Tarihi: 26 Nisan 2024
  Andromed
  Yalnız Değilsiniz

  Andromed olarak, Rigicon’un üroloji alanında sunduğu yenilikçi ve kapsamlı ürün gamını Türkiye’de hastalarımızın hizmetine sunmanın gururunu yaşıyoruz.

  Rigicon’un geliştirdiği üstün teknolojiye sahip çözümleri, özellikle erektil disfonksiyon ve inkontinans tedavilerinde yeni ufuklar açıyor ve hastalarımızın yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileştiriyor.

  Hastalarımızın ve sağlık profesyonellerinin ihtiyaçlarına cevap veren Rigicon ürünleri, Andromed aracılığıyla Türkiye’deki hastalarımıza ulaşarak, tedavi süreçlerini daha etkin ve konforlu hale getiriyor. Bu iş birliği, üroloji tedavilerinde yenilikçi yaklaşımları herkes için erişilebilir kılarak, Andromed’in sağlık sektöründeki etkisini daha da güçlendiriyor.

  Rigicon Medikal A.Ş. çatısı altında, hastalarımızın ihtiyaçlarını merkeze alan, yenilikçi ve ileri görüşlü yaklaşımlarımızla sektöre katkı sağlamaya devam edeceğiz.

  Andromed
  Bilgi İstek Formu
  İsim(Gerekli)

  SGK Geri Ödeme Koşulları

  Protezlerin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve protezler hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tüm telefon görüşmeleri Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK ) gereğince kaydedilmemektedir ve saklanmamaktadır.