Skip to main content

Sabah Sertleşmesi ve Penil Protez Tedavi Yöntemleri

 • Sabah Sertleşmesi ve Penil Protez Tedavi Yöntemleri Sabah Sertleşmesi ve Penil Protez Tedavi Yöntemleri
  Sabah Sertleşmesi
  Sorununa Çözümler

  Sabah sertleşmesi, erkek sağlığı için önemli bir belirtidir. Penil protez ve diğer tedavi yöntemlerini keşfedin.

  Sabah Sertleşmesi
  Sorununa Çözümler

  Sabah sertleşmesi, erkek sağlığı için önemli bir belirtidir. Penil protez ve diğer tedavi yöntemlerini keşfedin.

  Sabah Sertleşmesi ve Penil Protez Tedavi Yöntemleri

  Erkeklerin büyük çoğunluğunun sıklıkla tecrübe ettikleri sabah sertleşmesi sağlıklı bir cinsel yaşamın önemli göstergelerinden bir tanesidir. Çeşitli araştırmalar gece boyunca olan testosteron hormonundaki dalgalanmaların veya REM uykusu sırasında parasempatik sinir sisteminin aktif olması gibi faktörlerin sabah ereksiyonunda etkisi olduğunu gösterir. (1) Sabah ereksiyonu sıklığının azalması veya hiç yaşanmamaya başlaması sertleşme sorunu dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarının göstergesi olabilir. Diğer tedavi seçeneklerinden olumlu sonuç alınamayan durumlarda mutluluk çubuğu sertleşme sorununa kalıcı çözüm sunabilir.

  Sabah Sertleşmesinin Önemi ve Nedenleri


  Sabah ereksiyonu özellikle genç erkekler olmak üzere her yaştan erkeğin sabah uyandıklarında yaşadıkları ereksiyonu ifade eder. Ereksiyon cinsel birliktelik için gerekli olan penis sertliğinin gerçekleşmesi ve devam ettirilmesi olarak tanımlanabilir. Erkeklerde cinsel sağlık başta olmak üzere fizyolojik ve psikolojik sağlığın önemli bileşenlerinden bir tanesi olan sabah sertleşmesi genellikle hızlı göz hareketlerinin olduğu REM uykusu sırasında meydana gelir. Sabah ereksiyonu hakkında çok sayıda çalışma bulunmakla birlikte sabah sertleşmesinin net bir nedeni olduğunu söylemek zordur. Araştırmalar fizyolojik, psikolojik ve çevresel pek çok faktörün sabah sertleşmesine neden olabileceğini göstermektedir. Buna göre sabah sertleşmesinin başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir: (1, 2)

  • Fizyolojik faktörler: Sabah ereksiyonuna neden olan en önemli faktörlerden bir tanesi parasempatik sinir sistemidir. Parasempatik sinir sistemi kişi dinlenme aşamasındayken aktif olan sistemdir. Sindirim, boşaltım veya cinsel uyarılma gibi pek çok metabolik faaliyette parasempatik sinir sistemi rol oynar. Parasempatik sinir sistemi özellikle rüya görülen REM uykusu sırasında aktiftir. Bu aşamada vücutta meydana gelen sinirsel aktivitelerle birlikte penise olan kan akışı artabilir. Bunun yanı sıra REM uykusu sırasında özellikle erkeklik hormonu olarak da bilinen testesteron hormonun yükseldiği bilinmektedir. Testosteron hormon düzeylerinde yaşanan artışla birlikte sabah ereksiyonu görülebilir.
  • Psikolojik faktörler: Gün içerisinde stres gibi psikolojik faktörlere maruz kalınması ereksiyonu baskılayan hormonlar salgılanmasına neden olabilir. Bu hormonlar uyku sırasında daha az salgılandığından sabah sertleşmesine neden olabilir.
  • Fiziksel temas: Uyanıkken olduğu gibi uyku sırasında da kişinin partneriyle bir şekilde temas etmesi diğer faktörlerle de birleştiğinde uyarılmasına ve sabah ereksiyonuna neden olabilir.

  Sabah ereksiyonunun varlığı kişinin uyanık olduğu zamanlarda da ereksiyon elde etmesi ve sürdürmesi konusunda bir sorun olmadığını gösterebilir. Yaşla birlikte sabah sertleşmesinin azalması normaldir. Ancak ani bir şekilde sabah ereksiyonunda değişiklik olması başka bir sağlık sorununun belirtisi olabileceğinden alanında uzman bir üroloji doktoru tarafından detaylı olarak değerlendirilmesi gerekir. (1) Erektil disfonksiyon yani sertleşme sorunu tanısı konulan hastalara uzmanlar penil protez tedavisi dahil olmak üzere çeşitli tedavi yöntemleri önerebilir.

  Normal Ereksiyon Süreci ve Sabah Sertleşmesi

  Normal şartlarda sağlıklı bir ereksiyon sürecinin gerçekleşebilmesi için sinir sistemi, dolaşım sistemi, üreme sistemi ve endokrin sistem bir arada çalışır. Bir diğer ifadeyle sertleşme sürecinde beyin, omurilik, sinirler, damarlar, penis ve hormonlar rol oynar. Resim, koku, fiziksel temas gibi çevresel bir uyaran olduğunda beyinden penis sinirlerine sinyal gider. Bunun neticesinde penis gevşer ve damarlar genişler. Damarların genişlemesi neticesinde kan içeri girer ve corpora cavernosa adı verilen ereksiyondan sorumlu odacıkları doldurarak penisin genişlemesine ve boyunun uzamasına neden olur. Penisten kanın uzaklaştırılmasından sorumlu toplar damarlar corpora cavernosayı çevreleyen bağ dokusunu sıkılaştırır. Bu sayede penis cinsel ilişki bitene kadar veya uyarılma sona erene kadar sert halde kalabilir. (3, 4) Sağlıklı ereksiyon sürecinin göstergelerinden bir tanesi olan sabah sertleşmesi üzerinde de fizyolojik, psikolojik ve çevresel pek çok faktörün etkisi vardır.

  Sabah Sertleşmesinin Azalması veya Kaybı


  Sabah sertleşmesinin yaşla birlikte azalması veya kaybolması normaldir. Bazı durumlarda sabah sertleşmesinde dönemsel olarak azalma da ortaya çıkabilir. Ancak kişide aniden sabah ereksiyonu olmama sorunu ortaya çıkarsa bu durum altta yatan erektil disfonksiyon yani sertleşme sorunu gibi başka bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Sertleşme sorunu cinsel ilişki için gerekli olan ereksiyonun elde edilememesi veya sürdürülememesi durumudur. Yaşla birlikte erektil disfonksiyon görülme riski artabilir. Araştırmalar özellikle 40 ila 70 yaş aralığındaki erkeklerin yarısında sertleşme sorunu olduğunu göstermektedir. (5) Diyabet, obezite, hipertansiyon gibi kronik sağlık sorunlarının yanı sıra depresyon gibi psikolojik sağlık sorunları erektil disfonksiyona neden olabilir. (5) Erektil disfonksiyon tedavisinde yaşam tarzı değişikliklerinden penis protezi operasyonlarına kadar çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Normal şartlarda sabah ereksiyonu birkaç dakikadan 30-35 dakikaya kadar sürebilir. Sabah ereksiyonunda ani bir azalma/kayıp fark eden veya 1 saatten uzun süren ve ağrılı olan sabah ereksiyonu durumunda alanında uzman bir doktordan randevu alınmasında fayda vardır. (1)

  Yaşam Tarzı ve Sağlık Durumunun Etkileri

  Sertleşme sorunu çeşitli sebeplerle her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak özellikle ilerleyen yaşla birlikte bazı kronik sağlık sorunlarının görülme riskinin artması erektil disfonksiyon riskinin artmasına da neden olabilir. Cinsel ilişki için gerekli olan sertleşmenin sağlanmasında penise giden kan akışının ve penis çevresindeki sinirlerin sağlıklı olması önemlidir. Bazı yaşam tarzı alışkanlıkları ve sağlık sorunları penise giden kan akışının azalmasına neden olabilir. Sigara ve alkol gibi sağlığa zararlı alışkanlıklar, obezite, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, yüksek kolesterol gibi bazı faktörler sertleşme sorununa neden olabilir. (5)

  Ereksiyon Bozukluklarının Tedavi Yöntemleri

  Ereksiyon bozukluklarının tedavisinde öncelikle soruna neden olan faktörün belirlenmesi önemlidir. Örneğin sorunun kaynağının diyabet, hipertansiyon gibi bir sağlık sorunu olduğu vakalarda öncelikle altta yatan sağlık sorununun kontrol altına alınması önemlidir. Bunun yanı sıra ereksiyon bozukluklarında öncelikle uzmanlar birinci basamak tedavi olarak da kabul edilen ilaç tedavisini önerebilir. İlaç tedavisinden olumlu sonuç alınamayan durumlarda penil enjeksiyon, ESWT terapisi (şok terapisi), vakumlu sertleşme cihazları gibi diğer tedavi yöntemleri önerilebilir. Ancak bu tedavi yöntemlerinden de sonuç alınamayan durumlarda mutluluk çubuğu olarak da adlandırılan penil implantlar soruna kalıcı çözüm sunabilir. (6, 7)

  Penil Protez Tedavisine Genel Bakış


  Penil implant yani penil protez tedavisi sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde penise operasyonla medikal bir cihaz yerleştirildiği cerrahi bir prosedürdür. Penil protezler herhangi bir sebeple sertleşme sorunu yaşayan ve basamak tedavi yöntemlerinden sonuç alamayan erkeklerde erektil disfonksiyon sorununa kalıcı çözüm sunar . Araştırmalar penil implant tedavisi sonrasında hastaların büyük çoğunluğunda yüksek memnuniyet olduğunu göstermektedir. (8)

  Penil Protez Çeşitleri ve Uygulama Yöntemleri

  Sağlık teknolojisi alanında yaşanan gelişmelerin de yardımıyla günümüzde tek parçalı (malleable), 2 parçalı ve 3 parçalı şişirilebilir implantlar gibi çeşitli implant çeşitleri vardır. Bu implantların ortak özelliği cerrahi olarak penise yerleştirilmesidir. Ancak aralarında bazı donanımsal farklılıklar da bulunur. Tek parçalı implantlar bükülebilir bir adet silindirden oluşur ve hasta eli yardımıyla implantı dik konuma getirebilir. 3 parçalı şişirilebilir implantlarda ise bükülebilir bir adet silindir, silindiri şişirmeye ve söndürmeye yardımcı olan bir adet pompa ve içerisinde sıvı bulunan bir adet rezervuar bulunur. Bu penil protez çeşitlerinden hangisinin tercih edileceğine hastanın tercihlerine ve genel fiziksel ve mental sağlık durumuna bakılarak karar verilir. (9)

  Penil Protez Tedavisinin Erektil Fonksiyon Üzerindeki Etkileri


  Penis implant operasyonlarının başlıca avantajı herhangi bir sebeple sertleşme sorunu yaşayan ve diğer tedavi yöntemlerinden olumlu sonuç alınamayan hastalarda soruna kalıcı çözüm sunmasıdır. Araştırmalar erektil disfonksiyon sorunu yaşayan ve penis protezi tedavisi uygulanan hastalarda %90 oranında memnuniyet olduğunu göstermektedir. Ek olarak, normal şartlarda bu implantların uzun süre dayanıklı olduğu bilinmektedir. (10)

  Penil protez ameliyatlarının bir kısmı SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından karşılanmaktadır. Penil implant operasyonları ve SGK‘nun kısmi ödeme şartları hakkında detaylı bilgi almak için Andromed.com.tr adresinde yer alan “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Yayın Tarihi: 22 Mart 2024
  Andromed
  Yalnız Değilsiniz

  Andromed olarak, Rigicon’un üroloji alanında sunduğu yenilikçi ve kapsamlı ürün gamını Türkiye’de hastalarımızın hizmetine sunmanın gururunu yaşıyoruz.

  Rigicon’un geliştirdiği üstün teknolojiye sahip çözümleri, özellikle erektil disfonksiyon ve inkontinans tedavilerinde yeni ufuklar açıyor ve hastalarımızın yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileştiriyor.

  Hastalarımızın ve sağlık profesyonellerinin ihtiyaçlarına cevap veren Rigicon ürünleri, Andromed aracılığıyla Türkiye’deki hastalarımıza ulaşarak, tedavi süreçlerini daha etkin ve konforlu hale getiriyor. Bu iş birliği, üroloji tedavilerinde yenilikçi yaklaşımları herkes için erişilebilir kılarak, Andromed’in sağlık sektöründeki etkisini daha da güçlendiriyor.

  Rigicon Medikal A.Ş. çatısı altında, hastalarımızın ihtiyaçlarını merkeze alan, yenilikçi ve ileri görüşlü yaklaşımlarımızla sektöre katkı sağlamaya devam edeceğiz.

  Andromed
  Bilgi İstek Formu
  İsim(Gerekli)

  Referanslar

  UROWEB EAU Hasta Bilgilendirme Web Sitesi 2024

  1. https://www.healthline.com/health/mens-health/morning-wood
  2. https://www.webmd.com/men/what-to-know-about-morning-wood
  3. https://androloji.org.tr/6/hastalar-icin/29/erkek-cinsel-fonksiyon-bozukluklari
  4. https://www.healthline.com/health/healthy-sex/what-is-an-erection
  5. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/symptoms-causes/syc-20355776#
  6. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10035-erectile-dysfunction#symptoms-and-causes
  7. https://www.uroturk.org.tr/5/halk-icin-bilgiler/1121/sertlesme-sorunu
  8. https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916
  9. http://www.rigicon.com/homepage/
  10. https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/10054-surgical-penile-implants#risks-benefits

  SGK Geri Ödeme Koşulları

  Protezlerin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve protezler hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tüm telefon görüşmeleri Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK ) gereğince kaydedilmemektedir ve saklanmamaktadır.