Skip to main content

Mutluluk Çubuğu Kullananların Yorumu: Penil Protez Deneyimleri

 • Mutluluk Çubuğu Kullananların Yorumu: Penil Protez Deneyimleri Mutluluk Çubuğu Kullananların Yorumu: Penil Protez Deneyimleri
  Sertleşme
  Sorununa Kalıcı Çözümler

  Mutluluk çubuğu kullananların yorumu ve deneyimleri hakkında detaylı bilgi arıyorsanız, penil protez seçenekleri ve sonuçları için doğru yerdesiniz.

  Sertleşme
  Sorununa Kalıcı Çözümler

  Mutluluk çubuğu kullananların yorumu ve deneyimleri hakkında detaylı bilgi arıyorsanız, penil protez seçenekleri ve sonuçları için doğru yerdesiniz.

  Mutluluk Çubuğu Kullananların Yorumu: Penil Protez Deneyimleri

  Mutluluk Çubuğu Nedir?


  Penil protez veya mutluluk çubuğu, doğal veya tıbbi tedavilerin yaşadığınız erektil disfonksiyon sorununu (sertleşme bozukluğunu) tedavi etmede yetersiz kaldığı durumlarda, artık değerlendirmeniz gereken kalıcı bir çözümdür. Penil protez ameliyatı sonucunda kişilerin cinsel hayatlarında yaşadıkları olumsuzluklar ortadan kalkar ve yaşam kaliteleri artar. Erektil disfonksiyon toplumda oldukça yaygındır ve birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Diyabet, hipertansiyon, obezite, hareketsiz yaşam tarzı, aşırı alkol ve sigara kullanımı gibi durumlar sertleşme sorununa neden olan önemli etkenlerdendir. Özellikle 40 yaş üzerindeki erkeklerde görülme sıklığı artan sertleşme problemleri, kişilerin cinsel yaşamlarını olumsuz etkiler. Avrupa Üroloji Derneği (EAU) tarafından erektil disfonksiyon tedavisi için hazırlanan kılavuzda öncelikli olarak ilaç tedavisi, penil enjeksiyonlar ve vakum cihazlarının kullanılması önerilse de bu yöntemler sertleşme sorununa kalıcı çözüm sunmadığı için birçok kişi bu yöntemlere alternatif olarak protez ameliyatlarını tercih eder [2].

  Penil protezler vücut içerisinde bulunan ve doğal olarak kanla dolan ve penis boyutunu büyüterek sertleşmenin gerçekleşmesini sağlayan boşluklara yerleştirilen, çeşitli protez parçalarından oluşur. Kişilerin ihtiyacına göre farklı boy ve çaplarda olan protezler, vücut içerisinde oldukları için dışarıdan bakıldığında fark edilmez ve bu sayede birçok kişi tarafından tercih edilen bir yöntem hâline gelirler. Protez implantasyonu erektil disfonksiyon tedavisinde 40 yılı aşkın süredir kullanılan bir yöntemdir ve günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Erkeklerin cinsel hayatında bazı sorunlara yol açabilen diyabet, omurilik hastalıkları, çeşitli travma veya yaralanmalar, Peyronie hastalığı gibi pek çok farklı hastalık sebebiyle oluşan erektil disfonksiyon ve sertleşme problemlerinin çözümünde protez ameliyatları uygulanabilir [1].

  Penil Protez Türleri ve Özellikleri


  Penis protezleri ya da mutluluk çubukları sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin sorunlarına kalıcı çözümler sunan etkili yöntemlerdir. Penil implant olarak da isimlendirilen bu tedavi yöntemleri tek parçadan veya çok sayıda parçanın bir araya gelmesi ile oluşur. Tek parçalı mutluluk çubuklarında penisin içerisine yerleştirilen ve sürekli olarak sertlik hissi sunan bükülebilir bir gövde vardır. Bu gövdenin geniş bir bükülme açısına sahip olması sayesinde kişiler penislerine cinsel birliktelik sırasında uygun pozisyonu verebilir ve sonrasında ise iç çamaşırı içerisine saklayabilirler. Çok parçalı olanlar ise pompalı mutluluk çubuklarıdır. Pompa mekanizması ile çalışan protezlerde testise yerleştirilen pompanın birkaç kez sıkılması, penis içerisine yerleştirilmiş silindir parçalara sıvı akışının gerçekleşmesini ve böylelikle penisin istenilen seviyede sertleşmesini sağlar. Sertleşmenin sona erdirilmesi de yine pompa aracılığı ile yapılır.

  Penil protezlerin en sık kullanılan çeşitleri tek parçalı malleable (bükülebilir) protezler ve üç parçalı şişirilebilir protezlerdir. Bu iki çeşit protezin birbirine göre avantajlı olduğu bazı hususlar vardır. Bu nedenle protez implantasyonu öncesinde kişilerin hekimleriyle birlikte en uygun protez çeşidine karar vermeleri oldukça önemlidir [3].

  Tek parçalı protezlerin en büyük avantajı, daha kolay yerleştirebilmeleri ve uzun süre herhangi bir sorun olmaksızın kullanılabilmeleridir. Ayrıca enfeksiyon riskinin de diğer protez çeşitlerine göre daha az olması, tek parçalı protezleri birçok kişi için uygun hale getirir. Üç parçalı protezlerde daha fazla parça bulunduğu ve pompa mekanizması olduğu için operasyonları tek parçalı protezlere göre biraz daha uzun sürebilir. Ancak bu protezlerin de birbirine göre avantajlı olduğu bazı özellikleri bulunur. Üç parçalı protezler, doğal görünümlü sertleşme sağlamaları ve sürekli sertlik hissinin olmaması sayesinde kişilerin cinsel yaşamlarında daha fazla konfor elde etmesini sağlar. Bu nedenle erektil disfonksiyonu olan erkekler daha çok bu protezleri tercih ederler [4].

  Üç Parçalı Şişirilebilir Penis Protezi
  Üç Parçalı Şişirilebilir Penis Protezi
  Üç Parçalı Şişirilebilir Penis Protezi
  Üç Parçalı Şişirilebilir Penis Protezi
  Tek Parçalı Bükülebilir Penis Protezi
  Tek Parçalı Bükülebilir Penis Protezi

  Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?


  Penis protezi ameliyatları erektil disfonksiyon sorunu olan kişilerde diğer tedavi yöntemlerinin uygulanamaması veya bu tedavilerden istenilen faydanın sağlanamaması durumunda uygulanan cerrahi operasyonlardır. Mutluluk çubuğu ameliyatı olarak da bilinen bu operasyonlar, son basamak tedavi yöntemi olmalarına rağmen erektil disfonksiyonda kalıcı çözüm sağladıkları için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak bu ameliyatların yapılabilmesi için üroloji hekimleri tarafından çeşitli tetkik ve testlerin yapılması, hastaların bu cerrahi girişim için uygun olup olmadıklarının belirlenmesi gereklidir.

  Ameliyat öncesi yapılan değerlendirmelerde, hastanın sağlık geçmişi ve öyküsü detaylı olarak sorgulanır. Ayrıca yapılan fizik muayenede de, hastaların penis boyutu, genişliği ve anatomik özellikleri değerlendirilerek en uygun protezin seçilmesi sağlanır. Cerrahi öncesinde yapılacak ölçümlerde; penisin boyutunun doğru olarak saptanması, daha sonra hastanın protez implantasyonundan en yüksek verimi alabilmesi açısından önemlidir. Bu ölçüm işlemi, kavernöz dokuların içerisine yerleştirilecek olan silindir protezlerin doğru boyutlarda seçilebilmesi için önemlidir. Eğer şişirilebilir protezler tercih edilmişse, pompa ve rezervuar boyutlarının belirlenmesi için de hekim tarafından bazı hesaplamalar yapılır. Ameliyat öncesi dönemde hastaların mutlaka hekimlerine kullandıkları ilaçlar hakkında bilgi vermeleri gerekir. Özellikle pıhtılaşmayı önleyici ve kan sulandırıcı ilaçların birkaç günlüğüne kesilmesi gerekebilir.

  Penil protez implantasyonu genel olarak genel anestezi altında yapılır, ancak bazı durumlarda spinal anestezi ile de bu ameliyatın gerçekleştirilmesi mümkündür. Ameliyat sırasında penisin üzerinde, penisin alt tarafında veya penis ile testisin birleştiği yerde ufak birer kesi yapılır. Ameliyatta önemli olan bu kesilerin çok dikkatli bir şekilde yapılmasındadır. Tek parçalı (malleable) protezler kullanılacaksa penis altına yapılan kesiden kavernöz cisimlere ulaşılır. Bu anatomik boşluklara uygun boy ve çapta bir çift malleable protez yerleştirilerek ameliyat sonlandırılır. Şişirilebilir penil protezlerde ise rezervuar parçası karın içerisine, pompa parçası ise testis torbası içine yerleştirilir. Silindir parçalar ise tek parçalı protezlerde olduğu gibi corpus cavernosum isimli boşluklara yerleştirilerek operasyon tamamlanır. Son aşamada ise protezin tüm parçalarının birbirleriyle bağlantısı sağlanır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra açılan yerler, eriyen veya erimeyen cerrahi ipler ile kapatılarak operasyon sonlandırılır.

  Ameliyatlar protez çeşidine göre 30 ile 60 dakika arasında sürebilir. Ameliyat sonrasında kişiler genellikle hastanede bir gün gözetim altında tutulur ve daha sonra taburcu edilir. Bu süreçte kişilere ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotik verilebilir. Penis ve testis torbasında ağrı, şişlik ve morarma görülebilir. Bu etkiler yaklaşık olarak 2-4 hafta boyunca devam edebilir ancak zaman içerisinde şikayetler azalacaktır [5].

  Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Olanlar


  Erektil disfonksiyon (sertleşme sorunu) tedavisinde kullanılan son çare olan penil protezler, birçok erkeğe umut ışığı olsa da ameliyat süreci ve sonrası hakkında tereddütler yaşanabiliyor. Bu yazıda, penil protez ameliyatı geçiren erkeklerin deneyimlerini ve ameliyatın cinsel yaşam, psikoloji ve genel sağlık üzerindeki etkilerini inceleyeceğiz.

  Mutluluk Çubuğu Kullananların Yorumları Nelerdir?


  Erkeklerin büyük bir kısmı penil protez, diğer adıyla mutluluk çubuğu ameliyatından sonra cinsel hayatlarında ve genel yaşam kalitelerinde önemli derecede iyileşme gözlemlediklerini rapor ediyor. Aşağıda, bu tür bir ameliyat geçirmiş çeşitli bireylerden alınan geri bildirimleri görebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki, her bireyin tecrübesi benzersizdir ve buradaki yorumlar yalnızca genel bir perspektif sağlamaktadır. İşte, penil protez ameliyatı olan bazı kişilerin deneyimlerine dair yorumlar:

  A. K. (52) – Ankara
  “Diyabet nedeniyle uzun zamandır ereksiyon sorunları yaşıyordum. İlaç ve enjeksiyonlar geçici çözümler sundu ama kalıcı bir sonuç alamadım. Penil implant ameliyatına karar verdim ve sonuçlardan çok memnunum. Artık sağlıklı bir cinsel yaşantım var ve kendime olan güvenim geri döndü.”

  M. Y. (68) – Gaziantep
  “Prostat kanseri ameliyatı sonrasında ereksiyon problemi yaşamaya başladım. Doktorumun önerisi üzerine penil implant ameliyatı oldum. Başlarda endişeli olsam da, şimdi sonuçlardan çok memnunum. Eşimle olan cinsel hayatımız düzeldi ve daha mutlu bir evlilik yaşıyoruz.”

  A. İ. (45) – Mersin
  “Genç yaşta başlayan ereksiyon sorunlarım beni oldukça üzüyordu. Psikolojik olarak da kötü hissediyordum. Penil implant tanıştıktan sonra hayatım değişti. Artık ereksiyon problemim yok ve kendime olan güvenim tamamen geri geldi. Ameliyat düşünen herkese tavsiye ederim.”

  O. G. (72) – Bursa
  “Uzun yıllar ereksiyon sorunuyla yaşadım. İlaçlar ve diğer yöntemler başarısız olunca penil implant ameliyatına karar verdim. Ameliyat sonrası iyileşme sürecimi doktorumun tavsiyeleriyle kolaylaştırdım. Şimdi çok daha mutluyum. Keşke daha önce farkına varabilseydim.”

  C. D. (58) – İstanbul
  “Omurilik sorunum nedeniyle ereksiyon sorunlarım vardı. Penil implant ameliyatına karar verdim ve sonuçlardan çok memnunum. Ameliyat kısa sürdü ve iyileşme sürecim kolaydı. Artık ereksiyon problemim yok ve cinsel yaşantıma geri döndüm.”

  H. E. (63) – Trabzon
  “Penil implant ameliyatı öncesinde pek çok endişem vardı, ancak doktorum beni ayrıntılı olarak bilgilendirerek tüm korkularımı giderdi. Ameliyat sonrasında da doktorumun desteği beni rahatlattı. Ameliyat olmaya karar verdiğim için çok mutluyum.”

  K. T. (48) – Antalya
  “Genç yaşta başlayan ereksiyon sorunlarım beni psikolojik olarak etkiliyordu. Penil implant ameliyatıyla hayatım değişti. Artık kendime güvenim tam, sosyal hayatım daha aktif. Bu ameliyatı düşünen herkese tavsiye ederim.”

  Y. S. (75) – Adana
  “Yaşlı olmama rağmen ereksiyon sorunları yaşamak beni çok üzüyordu. Penil implant ameliyatıyla hayata yeniden başladım. Eşimle olan cinsel yaşantımız düzeldi ve evliliğimiz çok daha mutlu.”

  R. K. (55) – İzmir
  “Penis eğriliği ve ereksiyon sorunu yaşıyordum. Penil implant ameliyatıyla her iki sorunum da çözüldü. Ameliyattan çok memnunum. Keşke daha önce bu çözümden haberdar olsaydım.”

  B. Y. (60) – Konya
  “Ereksiyon sorunlarıyla ilgili pek çok tedavi denedim, ancak hiçbiri kalıcı bir çözüm sağlamadı. Penil implant ameliyatıyla hayatım değişti. Artık istediğim zaman sağlıklı bir cinsel yaşantım var ve kendime olan güvenim tamamen geri döndü.”

  Bu yorumların amacı sadece bilgilendirmektedir. Penil protez ameliyatı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve tedaviye uygunluğunuzu değerlendirmek için bir üroloji uzmanına başvurmanız şarttır.

  Ameliyatın ardından hastalar genel olarak birkaç gün içerisinde normal günlük faaliyetlerine geri dönebilmektedir. İlk birkaç hafta boyunca penis ve testis çevresinde ağrı, şişlik veya morarma gibi geçici yan etkiler görülebilir; bu yan etkiler doktorunuzun önereceği ağrı kesiciler ile yönetilebilir. Hastaların cinsel aktiviteye başlamadan önce genellikle 4 ila 6 hafta beklemeleri tavsiye edilir. Bu süreçte, proteze adapte olmak ve kullanımını doğru şekilde öğrenmek amacıyla doktor ziyaretlerini aksatmamak büyük önem taşır. [1]

  Penil Protez Sonrası Yaşam Kalitesi


  Penil protez implantasyonu yapılan kişilerin genel olarak memnuniyet oranları oldukça yüksektir. Bununla birlikte protezlerin herhangi bir tıbbi cihaz gibi bakımlarının doğru şekilde yapılması da gereklidir. Sertleşme sorunu, cinsel ilişki sırasında penisin yeterli sertliğe ulaşamaması ve bu sertliği koruyamaması olarak tanımlanabilir. Bu durum çeşitli hastalıklar veya bazı risk faktörlerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Sertleşme sorununun çözümünde kullanılan en etkili yöntemlerden biri de penil protezlerdir. Mutluluk çubuğu olarak da isimlendirilen bu yardımcı tıbbi cihazlar, penisin içerisine yerleştirilen ve yapay olarak sertleşmenin oluşmasını sağlayan silindirlerdir. İlaç, enjeksiyon veya vakumlama gibi erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan diğer yöntemlere göre kalıcı çözüm sunarlar. Tek parçalı ve üç parçalı olarak iki çeşidi bulunan penil protezler, kişilerin anatomik yapılarına uygun boy ve çapta olacak şekilde üretilirler. Bu sayede ameliyat ile vücuda yerleştirilen protez ile doğal görünen bir sertleşme oluşturulabilir. Tek parçalı olan protezler, bükülebilir olması nedeniyle elle kolayca dik konuma getirilerek kullanıma hazır hale getirilir. Kullanılmadığında ise iç çamaşırı içerisine saklanarak gizlenmesi kolaydır. Üç parçalı protezlerde ise pompanın sıkılması ile rezervuarda bulunan sıvı, penis içinde bulunan kanallardaki boşluklara doğru ilerler ve böylelikle sertleşme olur.

  Günümüzde erektil disfonksiyon hastalarında kullanılan mutluluk çubuklarının dış yüzeyleri hidrofilik kaplama ile kaplıdır. Hidrofilik kaplama sayesinde penil protez implantasyonu sonrası enfeksiyon riski en aza indirgenmiştir. Ayrıca enfeksiyon gelişmesi halinde de, kaplamaya sahip olan bu protezler antibiyotik tedavisine daha iyi yanıt vererek iyileşme sürecini kolaylaştırır.

  Penis protezi ameliyatının başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından, 4-6 haftalık iyileşme süreci başlar ve hastaların bu süre zarfında cinsel ilişkiden uzak durmaları gerekir. Bu sürecin tamamlanmasının ardından ise hastalar cinsel yaşamlarına kaldıkları yerden sorunsuz bir şekilde devam edebilirler. Penil protezler, orgazm ve boşalma gibi cinsel işlevleri olumsuz yönde etkilemez. Bu sayede hastaların cinsel ilişkiden aldığı haz, duygu yoğunluğu veya boşalma kalitesi protezin takılmasından etkilenmez. Protez ameliyatı, penisin içine iki veya üç parçadan oluşan yardımcı cihazların yerleştirilmesi anlamına geldiğinden hastanın penil bölgesinde meydana gelen cinsel uyarılma hissi protezden etkilenmez. Bu nedenle erektil disfonksiyon sorunu yaşayan erkekler için ideal bir tedavi seçeneği olarak kabul edilir. İmplantasyon yapılan kişilerde memnuniyet oranı oldukça yüksektir ve partnerleri de yine aynı şekilde tedaviden memnun kalmaktadır. Mutluluk çubuğu ameliyatını takiben hastalar hayatlarında pozitif yönde olumlu değişiklikler de fark edebilirler. Tedavi ile birlikte iyileşen cinsel sağlık, partnerler arasındaki ilişki kalitesini ve bağı kuvvetlendirerek kişinin yaşam kalitesini ve hayat standartlarını olumlu yönde etkilemektedir [6,7].

  Penil Protez Seçimi: Dikkate Alınması Gerekenler


  Penil protezler ile erektil disfonksiyonu tedavi etmek için cerrahi bir müdahale gereklidir. Sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon), cinsel birleşmeyi sağlayabilecek sertliğin elde edilememesi veya yeteri kadar uzun sürdürülememesi olarak tanımlanır. Bu durum birçok hastalığa bağlı oluşabileceği gibi sigara, alkol ve diğer zararlı maddelerin kullanımıyla da ortaya çıkabilir. Sertleşme sorununun giderilmesi için çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmasına rağmen çoğunlukla ilk basamak tedavide ilaçlara başvurulur. Etken maddelerine göre farklılık gösterebilen bu ilaçlar, penis içerisine olan kan akışını artırarak penisin sertleşmesini sağlarlar. Ancak ilaçların birçok kişide kullanımı sakıncalı olabileceği gibi kullanılan ilaçtan da yeterli verim alınamayabilir. Bu durumda diğer tedavi yöntemlerine geçilir. Vakum cihazları ile penis üzerine negatif basınç oluşturularak kan akışının artırılması ve sertleşmenin sağlanması, penil enjeksiyonlar ile penisin içerisine ilaç verilmesi ve şok dalga tedavisi ile penise düşük şiddette şok uygulanarak damarlanmanın artırılması, diğer sertleşme bozukluğu tedavi yöntemleri arasındadır. Mutluluk çubuğu olarak adlandırılan penil protezler ise kalıcı çözüm oluşturan tedavi seçenekleridir [1].

  Penil protez ameliyatı olacak hastalarda protezin çeşidine karar verirken birçok farklı husus göz önünde bulundurulur. Hastaların beklentileri, doktor tarafından yapılan muayene sonucu elde edilen bulgular ve protez çeşidinin özellikleri bu konuda etkilidir. Tek parçalı ve üç parçalı olarak temelde iki çeşit protez bulunur ve bu protezlerin birbirine göre avantajlı olduğu bazı durumlar vardır. Tek parçalı protezler, uygun ekonomik maliyetleri, mekanik bir aksama sahip olmamaları ve bu sayede uzun süreli kullanım imkanı sunmaları ile bazı hastalar tarafından tercih edilmektedir. Üç parçalı protezler ise doğal bir görünüme sahip olması, sürekli sertlik halinin olmaması ve pompayla dilediğiniz zaman aktive edilebilmesi gibi özelliklerinden dolayı sertleşme sorunu tedavisinde daha sık kullanılır. Hastaların penis anatomisine göre hem enine hem boyuna genişleyen üç parçalı protez çeşitleri olduğu gibi sadece enine genişleyebilen veya dar çapa sahip olan çeşitleri de mevcuttur. Ayrıca 3 parçalı protezlerin bir diğer avantajı da bu protezlerin hidrofilik kaplama özelliğine sahip olan çeşitlerinin olmasıdır. Hidrofilik kaplama, protez implantasyonunda operasyon sırası ve sonrasında enfeksiyon oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Bakterilerin ve diğer zararlı mikroorganizmaların yapışmasını engelleyen bu kaplamanın aynı zamanda antibiyotik emici özelliği de bulunur. Bu sayede 3 parçalı protez tedavisi, enfeksiyona karşı koruyucudur. Protez tercihinde hastanın beklentileri de önemlidir. Kişinin beklentisinin ne olduğuna göre en uygun protez çeşidi belirlenebilir. Mutluluk çubuğu olarak da adlandırılan bu protezlerin kullanımıyla sertleşme sorunu yaşayan birçok erkek ve partnerleri memnun kalmıştır [2].

  Penil Protez Kullanımı ve Bakımı


  Penil protez ameliyatları, erektil disfonksiyonu olan ve bu durumdan kurtulmak isteyen birçok erkeğe kalıcı çözümler sunmuştur. İlaç, enjeksiyon, vakum cihazı gibi ameliyat dışı yöntemlerden fayda görülmeyen kişilerde genellikle penil protez ameliyatı yapılır. Ameliyat ile penisin içerisine yerleştirilen protezler, dışarıdan fark edilmedikleri ve istenildiği anda sertleşmeye olanak sağladıkları için birçok erkeğin hayatını olumlu yönde etkilemektedir. Penil protez implantasyonu öncesinde hekimler tarafından hastaların detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Hastaların bu tedaviye uygun olup olmadıkları belirlendikten sonra protez çeşidi ve boyutu da hesaplanır. Penis içerisine yerleştirilecek olan protez çeşitleri genellikle tek veya üç parçalıdır. Tek parçalı protezlerin, bükülebilen sert gövdeleri bulunur ve bu gövdelerin geniş bükülme açısı sayesinde cinsel ilişki öncesinde el ile dik konuma getirilerek sertleşme sağlanabilir. Üç parçalı protezlerde ise testise yerleştirilen pompa parçasının sıkıştırılması ile birlikte rezervuar içerisinde bulunan sıvı penisteki silindirlere dolar ve bu sayede sertleşme oluşur.

  Penil protezlerin kullanımı oldukça kolaydır ve hastanın kendisi tarafından kolayca yapılabilir. Protezlerin aynı zamanda hidrofilik kaplamaya sahip olan çeşitleri de mevcuttur. Hidrofilik kaplama sayesinde ameliyat sonrası enfeksiyon görülme riski azaltılabilir ve enfeksiyon oluşması durumunda da antibiyotik emebilir özelliğinden dolayı tedavi süreci kolaylıkla atlatılabilir.

  Penil protezlerin kullanımında hastaların ve partnerlerinin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Protez ameliyatı sonrasında ilk 4-6 veya 8 hafta cinsel ilişkiye girilmemesi gereklidir. Bu süre boyunca penil protez içindeki parçaların iyileşmesi ve tamamen yerleşmesi tamamlanmış olur. Doktor tarafından yapılan kontrollerde sorun görülmemesi halinde cinsel ilişki için hekimin uygun gördüğü tarihte sertleşmenin başlatılması mümkündür. Tek parçalı malleable protezlerde penis elle dik konuma getirilirken, üç parçalı şişirilebilir protezlerde ise pompa mekanizması kullanılır ve pompa birkaç kez sıkılarak aktive edilir. Bu süreçte protezi olan kişi ile partnerinin rahat bir pozisyonda olması ve testis torbası içinde yer alan pompanın sıkıştırılması için hastanın pompanın yerini doğru tespit etmesi gerekir. Penis protezi bakımı da önemlidir. Penisin temizliğinin ve hijyeninin aksatılmaması gerekir [10,11].

  Penil Protez ile İlişkiler ve Psikolojik Etkiler


  Penil protezler, erektil disfonksiyon ve sertleşme sorunlarını kalıcı olarak tedavi eden etkili yöntemlerdir. Sertleşme sorunları sadece cinsel yaşamı değil aynı zamanda kişinin mental ve sosyal hayatını da olumsuz yönde etkiler. Diyabet, hipertansiyon, obezite, omurilik hastalıkları ve yaralanmaları gibi birçok farklı hastalık nedeniyle ortaya çıkabilen bu durum, diğer tedavi seçeneklerine rağmen iyileşme görülmemesi halinde protez implantasyonu ile kalıcı olarak tedavi edilebilir. Hastaların ve partnerlerinin mutluluk çubuğu olarak adlandırdığı bu protezler vücuda yerleştirildikten sonra kişilere eski cinsel hayatlarına geri dönme imkanı sağlar.

  Penil protezler penis içerisinde bulunan ve normalde kanla dolarak penisin büyümesini ve sertleşmesini sağlayan corpus cavernosum isimli kanalların içerisine yerleştirilir. Tek veya üç parçadan oluşan bu protezler kişinin ihtiyacına uygun şekilde implante edilirler. Tek parçalı protezler bükülebilir sert gövdelere sahiptir ve 135°’ye varan bükülme açıları sayesinde penise kolaylıkla yön verilebilir ve ilişki sonrası saklanabilir[11]. Şişirilebilir üç parçalı protezlerde ise pompanın birkaç kez sıkılmasıyla sertleşme sağlanır. Rezervuar, pompa ve silindir parçalardan oluşan protez parçaları özel tüpler vasıtasıyla birbirine bağlıdır. Ameliyat sırasında bu parçalar vücudun içine yerleştirilir ve bu sayede protezler dışarıdan bakıldığında fark edilmez.

  Sertleşme sorunu, birçok erkeğin psikolojik ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Bu nedenle penil protez implantasyonu sonrası sertleşme problemleri ortadan kalkar ve kişiler kendilerine olan güvenlerini yeniden kazanırlar. Cinsel ilişkiden alınan hazzın artması da kişinin ilişkisini olumlu yönde etkiler. Daha kaliteli cinsel hayat ve bireylerin kendilerine güvenmeleri sosyal hayata da olumlu yansır. İlişki sorunları azalırken kişi kendisiyle ve çevresiyle daha barışık bir hale gelir. Penil protez tedavisi sonucunda hastalar ve eşleri genellikle memnun kalmaktadır [12].

  Sonuç


  Penil protez ameliyatı düşünen hastalar için finansal yük de önemli bir konudur. Türkiye’de, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), penil protez ameliyatlarının önemli bir kısmını kapsamaktadır. SGK’nın ödeme şartları, hangi durumların karşılandığı ve tedaviye nasıl erişilebileceği gibi detaylar, hastalar için önemli karar verme faktörlerindendir. Eğer bu konuda daha fazla bilgi almak istiyorsanız, sitemiz üzerinden kolayca ulaşabileceğiniz “Bilgi İsteme Formu”nu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Form aracılığıyla sorduğunuz sorulara uzmanlarımız tarafından detaylı yanıtlar verilecek, tedavi sürecinizle ilgili ayrıntılı bilgi edinebileceksiniz.

  Sonuç olarak, penil protez ameliyatı, etkili bir çözüm olmakla kalmayıp, erkeklerin cinsel ve genel yaşam kalitelerini artırma potansiyeline sahiptir. Ameliyat öncesi ve sonrası süreçler, uzman doktorlar eşliğinde yönetildiğinde, bu tedavi yöntemi erkeklerin yaşamındaki zorlukları önemli ölçüde azaltabilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine olanak tanır. Bu yolculukta her adımınızda yanınızda olmaktan ve sizlere destek olmaktan mutluluk duyarız. Unutmayın, her adımınızda sizi desteklemek ve yönlendirmek için buradayız.


  Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Referanslar

  UROWEB EAU Hasta Bilgilendirme Web Sitesi 2024

  [1] https://uroweb.org/guideline/sexual-and-reproductive-health/chapter/management-of-erectile-dysfunction/

  [2] https://patients.uroweb.org/

  [3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8892394/

  [4] https://www.verywellhealth.com/what-are-the-different-types-of-penile-implants-4126585

  [5] https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916

  [6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6104978/

  [7] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10637462/

  [8] https://uroweb.org/guideline/sexual-and-reproductive-health/chapter/management-of-erectile-dysfunction/

  [9] https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/

  [10] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8892394/

  [11] https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/

  [12] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25270519/

  Neden Rigicon® Penil Protezleri


  Rigicon, global bir marka olarak ABD kökenli olup, tüm Avrupa ve dünya genelinde güvenle tercih edilen penil protezleri sunar. Ürünlerimiz, uluslararası FDA* ve CE onaylarına sahip ve SGK ile anlaşmalıdır. Ayrıca penil protezlerde ömür boyu garanti verilmektedir. Türkiye’nin dört bir yanında, 32 yıllık köklü tecrübemizle, her hastanın anatomisine uygun, kişiselleştirilmiş çözümler geliştirmekteyiz. Tecrübeli hasta yönetim uzmanlarımız ve yüksek deneyimli cerrahlarımızla, yüz yüze iletişim ve bölge ofislerimiz aracılığıyla her zaman yanınızdayız. Rigicon olarak, size ve ihtiyaçlarınıza en uygun çözümleri sunmayı amaçlıyoruz.
  • SGK Anlaşmalı
  • Ömür Boyu Garanti

  • Uluslararası FDA ve CE Onaylı

  • Türkiye’nin Her Yerinde
  • 32 Yıllık Tecrübe
  • Anotominize Uygun Çözümler
  • Penil Protez Danışmanlığı
  • Yüz Yüze İletişim
  • Bölge Ofisleri
  • Tecrübeli Hasta Yönetim Uzmanları
  • Yüksek Deneyimli Penil Protez Cerrahları

  *Rigi10 FDA ve CE onaylıdır. Infla10 ürünleri CE onaylıdır.

  Yayın Tarihi: 10 Mayıs 2024
  Andromed
  Yalnız Değilsiniz

  Andromed olarak, Rigicon’un üroloji alanında sunduğu yenilikçi ve kapsamlı ürün gamını Türkiye’de hastalarımızın hizmetine sunmanın gururunu yaşıyoruz.

  Rigicon’un geliştirdiği üstün teknolojiye sahip çözümleri, özellikle erektil disfonksiyon ve inkontinans tedavilerinde yeni ufuklar açıyor ve hastalarımızın yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileştiriyor.

  Hastalarımızın ve sağlık profesyonellerinin ihtiyaçlarına cevap veren Rigicon ürünleri, Andromed aracılığıyla Türkiye’deki hastalarımıza ulaşarak, tedavi süreçlerini daha etkin ve konforlu hale getiriyor. Bu iş birliği, üroloji tedavilerinde yenilikçi yaklaşımları herkes için erişilebilir kılarak, Andromed’in sağlık sektöründeki etkisini daha da güçlendiriyor.

  Rigicon Medikal A.Ş. çatısı altında, hastalarımızın ihtiyaçlarını merkeze alan, yenilikçi ve ileri görüşlü yaklaşımlarımızla sektöre katkı sağlamaya devam edeceğiz.

  Andromed
  Bilgi İstek Formu
  SGK Geri Ödeme Koşulları

  Protezlerin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve protezler hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tüm telefon görüşmeleri Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK ) gereğince kaydedilmemektedir ve saklanmamaktadır.